تبلیغات
طــــرفداران بـــارسلونا - گزارش روز: ستاره ها در اتوبان آمستردام- بارسلونا/ وارثان کرویف

بارسا در اولین دیدار فصل جدید لیگ قهرمانان میزبان آژاکس خواهد بود

گزارش روز: ستاره ها در اتوبان آمستردام- بارسلونا/ وارثان کرویفشاید در نظر اول بارسا و آژاکس قرابتی با هم نداشته باشند اما به جرات می توان گفت که هیچ دو باشگاهی در اروپا تا این اندازه به هم نزدیک نیستند. نزدیکی ای که بیش از هر چیز حاصل دلبستگی اسطوره ای به نام یوهان کرویف به این دو باشگاه است. کرویف بعد از 9 سال بازی برای آژاکس بین سال های 1964 تا 1973، در بهترین روزهای دوران حرفه ای اش به بارسلونا رفت و این انتقال، آغاز یک عصر تازه در باشگاه کاتالانی بود. دوره ای که به ساختن تیم رویایی بارسا در اوای دهه 1990 انجامید و در سال های اخیر، با شکل گرفتن سبک تیکی تاکا به بلوغ رسید.

در 15-10 سال اخیر، ستاره های زیادی- مستقیم یا غیرمستقیم- از آژاکس به بارسا آمدند  و اگرچه هیچ یک از آنها نتوانستند به اندازه کرویف تاثیرگذار باشند، اما همچنان رابطه دو باشگاه را حفظ کردند.

دو تیم فردا شب در حالی مقابل هم قرار می گیرند که این بار یک بارسایی سابق، در ترکیب آژاکس است و یکی از ستاره های دو گانه پوش هم روی نیمکت آژاکس. دیدار جذابی خواهد بود؛ این طور نیست؟

مارک اوورمارس بین سال های 97-1992 برای آژاکس بازی کرد وبا این باشگاه قهرمان چمپیونزلیگ شد. او در 135 دیداری که برای این تیم به میدان رفت، 36 گل به ثمر رساند. او بین سال های 04-2000 هم پیراهن بارسا را به تن کرد و در این مدت، در 99 بازی، 15 گل زد. دوران حضور او در نوکمپ با افتخار قابل ذکری همراه نشد.


یکی از برادران دو قلوی در بوئر که حالا سرمربی آژاکس است، بین سال های 1988 تا 1999 برای این باشگاه 328 بار به میدان رفت و 30 گل زد. او در دوران اوجش به بارسا رفت و 4 سال در این باشگاه بود. وقتی در سال 2003 از بارسا جدا شد، 144 بازی انجام داده بود و 5 گل هم در کارنامه داشت


رکورددار گلزنی در تیم ملی هلند هم یکی از ستاره هایی بود که هم برای آژاکس بازی کرد و هم در ترکیب بارسا درخشید. او بین سال های 97-1994 برای آژاکس بازی کرد و بعد از یک فصل ناکام در میلان، راهی بارسا شد. او در 6 فصل حضور در نوکمپ، در 182 دیدار، 90 گل زد که با هر معیاری، آمار بسیار خوبی است. البته او در آخرین روزهای حضورش در بارسا با انتقادهای زیادی روبرو شد.یکی از بهترین های اروپا در دهه 1990، یکی از اسطوره های اژاکس است. او در دو مقطع، 99-1992 و 04-2002 برای اژاکس بازی کرد و در 179 بازی، 96 گل زد اما دو فصل حضورش در بارسا بین سال های 1999 تا 2001، یک ناکامی تمام عیار بود؛ با سه گل در تنها 20 بازی.

داویدز در آخرین روزهای دوران حرفه ای اش و تنها برای یک نیم فصل به بارسا رفت؛ 18 بار بازی کرد و یک گل زد اما در آژاکس بود که به عنوان یکی از بهترین های هافبک های اروپا مغرفی شد. بین سال های 96-1991 در این باشگاه بود و در 106 بازی، 20 گل زد که برای هافبکی با ویژگی های او آمار درخشانی است.


بازی های درخشانش در آژاکس باعث شد تا بسیاری او را با مارکو فن باستن مقایسه کنند اما بد زمانی به بارسا رفت. وقتی مسی تصمیم گرفت تا به عنوان مهاجم نوک بازی کند و به همین خاطر دیگر جایی برای زلاتان نبود. با این وجود آمارش در تنها فصل حضور در نوکمپ قابل قبول است؛ 29 بازی و 16 گل که از نظر میانگین برابر با آمارش در اژاکس است؛ 70 بازی و 35 گل.

یکی از ستاره های لاماسیا بود که رکورد مسی به عنوان جوان ترین بازیکن تاریخ بارسا را شکست اما هرگز نتوانست جایگاهی ثابت در ترکیب آبی و اناری ها پیدا کند. در 104 دیداری که بین سال های 2007 تا 2011 برای بارسا انجام داد، 26 گل زد. او بعد از دو فصل ناکام در سری آ، حالا به آژاکس رفته و فردا شب برای انتقام به نوکمپ پای خواهد گذاشت.

 

البته ستار های دیگری هم بودند که برای هر دو باشگاه بازی کردند مانند رایزیگر و رونالد دی بوئر یا لوئی فن خال که هدایت هر دو باشگاه را برعهده داشت اما برای مشخص شدن قرابت دو باشگاه، همین تعداد هم کافی بود.ارسال توسط امیر محمد قندری
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ